sobota, 14 grudnia 2013

Inauguracja cyklu "Klubowe Randkowanie" już za nami

W czwartek, 12 grudnia 2013 r., odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Klubowe Randkowanie". Przypominam, że cykl ten jest najnowszym projektem Klubowiczów i będzie trwał do końca roku akademickiego (i o jeden dzień dłużej!). W każdym miesiącu zapraszamy dwu specjalistów z określonej dziedziny humanistyki i.... rozmawiamy :-)

Grudzień upływa pod patronatem kulturoznawstwa. "Klubowe Randkowanie" zainicjował tutejszy  miłośnik kultury, wykładowca naszego uniwersytetu - magister Karol Więch. W niezwykle pasjonujący sposób i z żywym zainteresowaniem opowiadał i instrukcjach obsługi funkcjonujących w naszym życiu. Znane nam instrukcje dołączane do produktów stanowiły tylko (albo aż) punkt wyjścia do dyskusji o instruktażu, który jest przecież elementem wychowania, socjalizacji i generalnie - funkcjonowania w społeczeństwie. Wspólnie z naszym Gościem zastanawialiśmy się nad problemem wszechobecnego tresowania nas na każdym kroku: na ulicy, w sklepach, w szpitalach... Cała nasza przestrzeń roi się od zakazów i nakazów: tu nie wolno palić!, skręć w lewo!, naciśnij!, kup!, wyrzuć!.... instrukcja okazuje się niemal podstawowym mechanizmem komunikacji społecznej, zaczynając od wychowania dzieci, na komendach bankomatu kończąc

Poruszyliśmy także kwestię większości nam znanych i oglądanych przez nas tutoriali - filmików instruktażowych, kręconych zazwyczaj przez amatorów, choć nie tylko. Doszliśmy do wniosku, że w takich formach "poradnictwa" zanik rola specjalisty. Tu ekspertem może być każdy, a decyduje o tym widz (dzięki "lajkom", pozytywnym komentarzom i subskrypcjom), kryterium zaś stanowi skuteczność porad. Instrukcja spada z piedestału i z bezosobowego, rozkazującego bełkotu staje się interakcyjną wskazówką, pokazującą różne możliwości, a nie nakazującą określone używanie przedmiotu.
W podsumowaniu zadaliśmy sobie kilka pytań: czy wychowanie bez instruktażu jest możliwe? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać? Jakie mogą być jego skutki?

Jak to zwykle bywa, miłą pogawędkę na dość poważny temat przerwał nam.... czas. Późnym wieczorem zakończyliśmy spotkanie, co zrobiliśmy niechętnie.
Życzymy sobie, by każde spotkanie z tego cyklu było tak ciekawe i inspirujące, jak to czwartkowe. Dziękujemy serdecznie magistrowi Karolowi Więchowi za przybycie i pozostawienie tak wspaniałego wrażenia.



Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu "Klubowe Randkowanie". Styczeń będzie miesiącem filozofii, zatem zachęcamy zwłaszcza tych, którzy lubią sobie porozmyślać i pozastanawiać się nad różnymi, nie zawsze praktycznymi, sprawami :-)
Nie samą pragmatyką żyje humanista, więc tym bardziej polecamy Randkę z Filozofią - już w styczniu :-)





By nie odeszło w zapomnienie :-)







1 komentarz:

  1. Żałuję, że nie byłam obecna na wyżej wymienionym spotkaniu. Mój ból jest ogromny, ponieważ bardzo cenię sobię mgr Karola Więcha i jego metody przekazywania wiedzy z zakresu kulturoznawstwa. : (
    Pozostaje tylko czekać na Randkę z Filozofią.
    Życzę sobie, aby kolejne spotkanie z serii Klubowe Randkowanie było ciekawym przeżyciem. Czy równie ciekawym jak pierwsze spotkanie? Tego ocenić z przyczyn wiadomych nie mogę...

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

X Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Markowej | nabór prac rozpoczęty!

X Konkurs Literacki im. Anny Markowej na Facebooku   Karta zgłoszeniowa Zgoda na wykorzystanie wizerunku