środa, 17 grudnia 2014

II Konkurs Recytatorskiego im. Poetów Polskich - rozstrzygnięty!

11 grudnia 2014 r odbyła się Gala II Edycji Konkursu Recytatorskiego im. Poetów Polskich. Tegoroczna edycja inspirowana była twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W słownych zmaganiach udział wzięło 18 uczestników ze szkół w Białymstoku, Suwałkach i Dąbrowie Białostockiej. 
Jury po burzliwej naradzie postanowiło przyznać trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia.

I miejsce zajęła pani Elżbieta Zajko, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Pani Ela zaprezentowała wiersz "Dwie miłości".

II miejsce, za recytacje utworu "Deszcze", przypadło pani Paulinie Przastek - studentce kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. 

III miejsce zostało przyznane pani Kamili Golc, uczennicy V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku za wykonanie wiersza "Trzeba umieć ludzi pokochać..."

Wyróżnione w Konkursie zostały:

- Pani Aneta Sołowiej, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Pani Aneta recytowała "Wiersz o cierpieniu",

- Pani Anna Urbanowicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach za wykonanie utworu "Mazowsze".

- Pan Mateusz Kot, uczeń Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Białymstoku, który przygotował wiersz "O ty mój smutku cichy".

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Konkursie. Zachęcamy do wytrwałego ćwiczenia swoich talentów i do brania udziału w kolejnych edycjach Konkursu :-)
Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Fotorelacja z II Edycji Konkursu:

sobota, 6 grudnia 2014

Nowy zarząd został wybrany :-)

Klub Humanistów ma nowych przewodniczących :-)

PREZESEM KH jest Julita Zbiegień
SEKRETARZEM - Krzysztof Andruczyk
SKARBNIKIEM - Dariusz Popko

Dobrymi duchami Zarządu zostali: Ewa Gorlewska
i Piotr Białomyzy.



poniedziałek, 24 listopada 2014

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy do Klubu Humanistów! W planach m.in. wybory nowych członków zarządu. Liczymy na jak najliczniejsze przybycie klubowiczów oraz wszystkich zainteresowanych naszym kołem! :)

środa, 12 listopada 2014

Konkurs Recytatorski im. Poetów Polskich - II Edycja


Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów szkół wyższych do wzięcia udziału w II edycji Konkursu Recytatorskiego im. Poetów Polskich! Tym razem konkurs poświęcony jest poezji zmarłego przed siedemdziesięcioma laty Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeniowe znajdują się w linkach pod zdjęciem.

 



https://drive.google.com/file/d/0Bx00DLgU5Z8najJzR05mX0tMWjQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0Bx00DLgU5Z8naWFZcVJmaVAwc0E/view?usp=sharing

piątek, 31 października 2014

"Próby. Nieregularnik Filologiczny" - wielki zbiór tekstów po raz kolejny!



Przekazujemy Państwu 2 numer Nieregularnika Filologicznego „Próby”, prosząc o wyrozumiałość dla wciąż niedoskonałej formy oraz licząc, że pomogą nam Państwo w kreowaniu pisma, byśmy mogli wspólnie dążyć do naprawdę wysokiego poziomu i budować ciekawą opowieść. Zapraszamy gorąco do pisania, potrzebujemy Państwa tekstów!
Krzysztof Korotkich


          
Próby 3:  Inny /obcy
Inny nie zawsze jest obcy
Obcy – nie musi być inny

Większość ludzi dąży do bycia we wspólnocie, w gronie osób podobnych do siebie. Budowanie tożsamości może opierać się na podobieństwie w sposobie myślenia, zachowań, wierzeń, przekonań, sympatii i antypatii. Widoczną obecnie tendencją jest różnicowanie się środowisk kulturowych i społecznych, a także coraz większe zainteresowanie tym, co nietypowe, szokujące, dziwne.
Wobec tego warto zadać pytanie, czy ludzie faktycznie muszą być podobni, by zachować poczucie tożsamości i przynależności do tej samej grupy? Czy „inni” muszą być skazani na społeczną i kulturową banicję? Warto przyjrzeć się bliżej zjawiskom inności i obcości: temu, jak powstają, w czym się przejawiają i jakie są ich konsekwencje. W dobie współczesnego eklektyzmu poglądowego głębsza refleksja nad tymi zagadnieniami okazuje się nader potrzebna.
Zapraszamy przedstawicieli nauk humanistycznych do dzielenia się spostrzeżeniami i opiniami na temat kategorii „inności” i „obcości” na łamach nieregularnika „Próby”.
Mile widziane są wszelkie perspektywy ujęcia problemu: kulturowa, społeczna, antropologiczna, filozoficzna, moralna, literacka, poetycka, psychologiczna, lingwistyczna, pedagogiczna czy religijna. Nie ograniczamy również gatunku i stylu tekstu.
Prosimy nie przekraczać objętości arkusza wydawniczego. Sposób zapisu przypisów oraz cytatów ma być zgodny ze wzorem obranym w poprzednich numerach.
Ewa Gorlewska

Na teksty czekamy do 20 grudnia 2014
Prosimy o przesyłanie ich na adres mailowy:    proby.uwb@gmail.com
IFP, pl. Uniwersytecki 1, 15-420 Białystok
Kolejne tematy:
3 – inny/obcy
 – Irlandia
 – teatr
 – antysemi...
 – szeptucha
 – lud/chłop







X Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Markowej | nabór prac rozpoczęty!

X Konkurs Literacki im. Anny Markowej na Facebooku   Karta zgłoszeniowa Zgoda na wykorzystanie wizerunku