Zakładki

środa, 23 kwietnia 2014

Niezwykłe sonetowe urodziny!



23 kwietnia 2014 wspólnie ze Stowarzyszeniem Schola Humana obchodziliśmy 450 rocznicę urodzin Wiliama Szekspira. Na tę niezwykłą, okrągłą rocznicę zaprosiliśmy poetkę i animatorkę kultury, znawczynię twórczości angielskiego mistrza, panią Krystynę Konecką, która w interesujący sposób nie tylko przypomniała biografię poety (okraszając swoja wypowiedź licznymi zdjęciami oraz własnymi lirykami), ale także poprowadziła warsztaty, których owocem stały się studenckie (choć nie tylko studenckie) sonety. Najbardziej płodny artystycznie (oczywiście obok samej prowadzącej) okazał się Radosław Rudomin – student I roku naszej polonistyki. 



        Pisanie tym razem było bowiem niezwykle trudnym zadaniem. Zwłaszcza, że autorka i prowadząca spotkanie przeczytała podczas wstępnej prezentacji kilka swoich własnych i wspaniałych utworów, pochodzących ze zbiorku „Ogrody Szekspira”, który po zakończeniu spotkania zachciała podarować jego uczestnikom wraz z dedykacjami oraz niezwykłą pieczątką, wskazującą, że tegoroczne spotkanie wcale się nie kończy, a jedynie rozpoczyna okres świętowania Szekspirowskich rocznic... 
Po takim przykładzie, mając w pamięci tak doskonałe wzory, trudno było chwycić za pióra… Początkowo zdawało się, że na niewiele zdadzą się także rady i wskazówki obecnego na spotkaniu pana Janusza Taranienki, który starał się pomoc uczestnikom w czynnym udziale w drugiej, warsztatowej części tych oryginalnych urodzin. Na szczęście entuzjazm i niezwykła siła pani Koneckiej oraz świąteczna atmosfera spowodowały, że zrazu nieśmiale, a potem z coraz większą odwagą, młodzi zaczęli składać wersy 13- lub 11-zgłoskowych liryków. Wielką zachętą do pracy był także wysiłek prowadzącej, która na prośbę koordynatora spotkanie dr Krzysztofa Korotkicha stworzyła „tablicowy sonet”, opisujący blaski rocznicowych urodzin. 

            
Oczywiście jak przystało na prawdziwe urodziny nie zabrakło także urodzinowego tortu oraz ciasteczek. Rolę Szekspira odegrała oczywiście pani Konecka, będąca dobrym duchem całego przedsięwzięcia. Zgasiła świeczkę jednym zdmuchnięciem… Jakie pomyślała  podczas tego życzenie? To pozostanie chyba jeszcze jedną szekspirowską tajemnicą…


 Urodziny Szekspira zainaugurowały, reaktywowany przez Klub Humanistów, cykl warsztatów literackich. Spotkania te, mające na celu pogłębianie znajomości i umiejętności tworzenie różnych form piśmiennictwa artystycznego, będą odbywały się cyklicznie i są kontynuacją warsztatów z 2011 roku, podczas którego spotkano się między innymi na pisaniu haiku, limeryków i erotyków.




            Poniżej zamieszczamy dwa urodzinowe sonety. Dzieła pani Krystyny Koneckiej i Radka Rudomina. Życzymy miłej lektury! 

 Urodzinowo

No, tak… W trakcie spotkania o kształcie sonetu
zostałam wywołana do pustej tablicy.
Na nic mi w takiej chwili bogactwo sekretów
formuły tego wiersza. Klaksony z ulicy

rozszarpują mi zmysły. Jedni do bufetu
odeszli. Inni ślęczą niczym galernicy.                             
Ach, chciałabym zatańczyć w rytmie kastanietów!
Oby mnie tu nie zastał księżyc złotolicy.

Nie dla nagrody piszę, mój mistrzu – Łabędziu.
Nie potrafię przewidzieć, jaki finał będzie
tych zwrotek, wymuszonych przez pana doktora

Krzysztofa Korotkicha. Może do wieczora
Twych urodzin coś sklecę – ratuj, Muzo miła,
żebym się przed młodzieżą sama nie wstydziła.

Krystyna Konecka

Czytelnictwo

I ty czytelniku, spójrz w moje słowa.
Co w nich zawarte ma być, czy prawda czy fałsz
Tego nie powiem tobie, duszy twej mowa
Najlepszą prawdę powie, co właśnie przeczytać masz.

Kryminał, romans czy wiersz, to ty wybierasz dziś.
Piwo, imprezy odstaw, na książeczkę miej chęć.
Jeśli nie masz natchnienia, pomoże serca miś,
Więc jak czytać dziś będziesz, z dumy mogę pęc.

Ambicji brak u ludzi, passe jest czytanie,
Wolą głupoty w knajpie od poezji tomu.
Umysł otwórz czytaniem, a nie pijesz piwo w bramie,

Więc idź do biblioteki, weź książkę do domu.
Czytanie włącza szare komórki od lat,
A tylko przez ich rozwój, możesz zmieć nasz świat.

Radosław Rudomin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz