Zakładki

środa, 18 grudnia 2013

Klubowe spotkanie przedświąteczne

Miło było spotkać się w gronie Klubowiczów (obecnych i "emerytowanych") tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Czas upłynął nam na piciu kawy/herbaty i jedzeniu ciastek :-) 

Gwoździem programu był postulat  naszego Opiekuna, by.... nie składać sobie życzeń - zwłaszcza tych dobrych (powodzenia, pomyślności, szczęścia, spełnienia marzeń....). Są one w gruncie rzeczy zasmucające - większość z nich prawdopodobnie nie ma szans na spełnienie. Myśl Opiekuna trafna, choć rewolucyjna :-)

Uroczym elementem wspólnego biesiadowania były pocztówki z podpisami Humanistów - świetny prezent i wspaniała pamiątka. Dziękujemy Małgosi (Pani Prezes) za ten tradycyjny i wzruszający element.

Na koniec - kilka zdjęć ze spotkania. Miejmy nadzieję - nie ostatniego :-)


Wesołych Świąt!










sobota, 14 grudnia 2013

Inauguracja cyklu "Klubowe Randkowanie" już za nami

W czwartek, 12 grudnia 2013 r., odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Klubowe Randkowanie". Przypominam, że cykl ten jest najnowszym projektem Klubowiczów i będzie trwał do końca roku akademickiego (i o jeden dzień dłużej!). W każdym miesiącu zapraszamy dwu specjalistów z określonej dziedziny humanistyki i.... rozmawiamy :-)

Grudzień upływa pod patronatem kulturoznawstwa. "Klubowe Randkowanie" zainicjował tutejszy  miłośnik kultury, wykładowca naszego uniwersytetu - magister Karol Więch. W niezwykle pasjonujący sposób i z żywym zainteresowaniem opowiadał i instrukcjach obsługi funkcjonujących w naszym życiu. Znane nam instrukcje dołączane do produktów stanowiły tylko (albo aż) punkt wyjścia do dyskusji o instruktażu, który jest przecież elementem wychowania, socjalizacji i generalnie - funkcjonowania w społeczeństwie. Wspólnie z naszym Gościem zastanawialiśmy się nad problemem wszechobecnego tresowania nas na każdym kroku: na ulicy, w sklepach, w szpitalach... Cała nasza przestrzeń roi się od zakazów i nakazów: tu nie wolno palić!, skręć w lewo!, naciśnij!, kup!, wyrzuć!.... instrukcja okazuje się niemal podstawowym mechanizmem komunikacji społecznej, zaczynając od wychowania dzieci, na komendach bankomatu kończąc

Poruszyliśmy także kwestię większości nam znanych i oglądanych przez nas tutoriali - filmików instruktażowych, kręconych zazwyczaj przez amatorów, choć nie tylko. Doszliśmy do wniosku, że w takich formach "poradnictwa" zanik rola specjalisty. Tu ekspertem może być każdy, a decyduje o tym widz (dzięki "lajkom", pozytywnym komentarzom i subskrypcjom), kryterium zaś stanowi skuteczność porad. Instrukcja spada z piedestału i z bezosobowego, rozkazującego bełkotu staje się interakcyjną wskazówką, pokazującą różne możliwości, a nie nakazującą określone używanie przedmiotu.
W podsumowaniu zadaliśmy sobie kilka pytań: czy wychowanie bez instruktażu jest możliwe? Jeśli tak, to jak powinno wyglądać? Jakie mogą być jego skutki?

Jak to zwykle bywa, miłą pogawędkę na dość poważny temat przerwał nam.... czas. Późnym wieczorem zakończyliśmy spotkanie, co zrobiliśmy niechętnie.
Życzymy sobie, by każde spotkanie z tego cyklu było tak ciekawe i inspirujące, jak to czwartkowe. Dziękujemy serdecznie magistrowi Karolowi Więchowi za przybycie i pozostawienie tak wspaniałego wrażenia.



Zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu "Klubowe Randkowanie". Styczeń będzie miesiącem filozofii, zatem zachęcamy zwłaszcza tych, którzy lubią sobie porozmyślać i pozastanawiać się nad różnymi, nie zawsze praktycznymi, sprawami :-)
Nie samą pragmatyką żyje humanista, więc tym bardziej polecamy Randkę z Filozofią - już w styczniu :-)





By nie odeszło w zapomnienie :-)







środa, 11 grudnia 2013

Spotkanie z panem Januszem Taranienką - zmiana terminu

Z przykrością informujemy, iż ulega zmianie termin spotkania z panem Januszem Taranienką. Wszystkich chętnych i zainteresowanych zapraszamy w styczniu.  Dokładny termin podamy w najbliższym czasie. Zachęcamy do śledzenia informacji na blogu i na Facebooku.

Za zmianę przepraszamy.

niedziela, 8 grudnia 2013

Spotkanie z panem Januszem Taranienką

Janusz Taranienko
Źródło: http://janusz.taranienko.pl/o_mnie


Drodzy Klubowicze, Studenci, Maturzyści!

11 grudnia, we środę o 18.20 zapraszamy na spotkanie z poetą, krytykiem literackim, polonistą, animatorem kultury, Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wł. Broniewskiego - panem Januszem Taranienką.
 
Naprawdę warto!
 
Nasz Gość opowie o pracy redaktora i udzieli nam kilku praktycznych wskazówek przydatnych przy pracy nad pismem "Próby" i innymi tego typu publikacjami.

Przyjdźcie i posłuchajcie! 
 
Zapraszamy! 

środa, 4 grudnia 2013

Klubowe Randkowanie - spotkanie 12 grudnia 2013 :-)

Zapraszamy na pierwsze spotkanie otwierające nowy cykl spotkań pod hasłem "Klubowe Randkowanie"

Spędź z nami miły wieczór!

 
 

środa, 27 listopada 2013

Nowy sekretarz Klubu - wybrany!

Dziś dokonaliśmy kolejnego dobrego wyboru w naszej Klubowej "karierze". Naszą nową Panią Sekretarz została Diana Kazimiruk :-)

Cieszymy się ogromnie, a nowej członkini Zarządu życzymy podejmowania samych słusznych decyzji oraz ogromnej satysfakcji z działania na rzecz Klubu Humanistów :-)





poniedziałek, 4 listopada 2013

Spotkanie Klubu! środa, 6 listopada, godzina 18.20, pok. 74





Na spotkaniu, poza jedzeniem ciasteczek i piciem kawy ;-) będziemy rozmawiać o naszych najbliższych planach związanych m.in. z "Akademią Maturzysty" oraz  z drugim numerem "Prób".


 Do zobaczenia!

WOW

czwartek, 31 października 2013

"Próby. Nieregularnik Filologiczny" dostępne w wersji pdf

Pismo Studenckiego Koła Naukowego Klub Humanistów jest już dostępne w wersji elektronicznej (pdf)!

Zachęcamy do korzystania z dobrodziejstw Internetu oraz do czytania naszych artykułów.





Kliknij link na dole i daj się ponieść rozkosznej lekturze!

Próby - pdf

czwartek, 24 października 2013

poniedziałek, 14 października 2013

Spotkanie z "Wiadomościami Literackimi" oraz z węgierskimi pisarzami

Klub Humanistów serdecznie zaprasza na spotkanie z Redakcją „Wiadomości Literackich” (pismo z kilkudziesięcioletnią tradycją, w którym debiutował m.in. Bruno Schulz). 
Redaktorzy pisma zaprezentują najnowsze spojrzenie na polską twórczość, opowiedzą o obecnych współpracownikach, zaproszą do współpracy;

oraz z węgierskimi pisarzami: 
- Zoltánem Böszörményi, autorem książki W królewskim obozie – o ucieczce z Rumunii w latach rewolucji i
- Gyorgy Mandicsem, autorem Manipulowanej rewolucji  – o rumuńskiej rewolucji 1989 roku. Autorzy przedstawią bliskie nam wydarzenia z punktu widzenia naukowca i pisarza. Czasem trudno zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, przemiany jakie następują w nieodległych nam regionach. Poznanie różnych punktów widzenia pozwoli na wyrobienie własnego zdania.
 

16 października 2013 – środa, godz. 11.30 - aula Wydziału Filologicznego UwB (sala 94)

środa, 2 października 2013

Pierwsze spotkanie w roku akademickim 2013/2014

Pierwsze spotkanie Klubu Humanistów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się już w nadchodzącym tygodniu, 

8 października o godzinie 18.20 w sali 74 

 (Instytut Filologii Polskiej UwB, Plac Uniwersytecki 1)

 

Zapraszamy wszystkich aktywnych studentów, chętnych do wzięcia udziału w planowanych przez nas projektach. W tym roku planujemy zorganizować:

- cykl spotkań z ekspertami z różnych dziedzin humanistyki

- Studencką Konferencję Naukową

- konkurs literacki

- konkurs recytatorski

 

Trwają również prace redakcyjne nad drugim numerem periodyku "Próby. Nieregularnik Filologiczny". Jeśli piszesz lub redagujesz teksty, jeśli stawiasz pierwsze kroki na tym polu i potrzebujesz praktyki - zachęcamy do przyłączenia się do zespołu redakcyjnego oraz do publikowania w naszym piśmie :-)

 

Czekamy również na propozycje działań przedstawione zwłaszcza przez najmłodszych (przyszłych) Klubowiczów :-) 

 

Chcesz zacząć realizować swoje pomysły? Zacznij już 8 października! 

Szukasz przestrzeni do spełniania swoich ambicji pisarskich, organizatorskich, badawczych? Odwiedź Klub Humanistów i daj sobie szansę na zaistnienie jako ważny element Uniwersytetu.
 

Twórz humanistykę razem z nami :-)

Zapraszamy! 

wtorek, 20 sierpnia 2013

Przymierz się do pisania! - NOWY dział Nieregularnika "Przymierzalnia"

MODA
Ubiór, kreacja, strój;
kolor, fason, materiał;

Czym dla człowieka jest jego SZATA? Rzecz jasna, nie tylko okryciem chroniącym ciało. Potrafi powiedzieć o osobie niemal tyle samo, co jego zachowania, gesty, ton głosu. Dawniej ubiór świadczył o statusie społecznym, był znakiem rozpoznawczym, sygnaturą człowieka.  Często także stanowi wymowny symbol.
Potrafił zdobić, noszenie go było przyjemnością, ale niejednokrotnie deformował, wręcz szpecił ciało, zadając noszącym go ból. 

Wbrew pozorom ubranie było (czy nadal jest?) wdzięcznym tematem przewijającym się w literaturze.  Rzadko gra pierwszoplanową rolę, ale wspomniany, nigdy nie pozostaje bez znaczenia dla rozumienia  postaci dzianej w taki czy inny strój.

Właśnie ze względu na znaczenie i sens ubioru w literaturze, kulturze, sztuce, teatrze, postanowiliśmy utworzyć osobny dział "Prób", poświęcony refleksjom rodem z garderoby. Jest to kwestia nieco przemilczana,niedoceniona, choć tak ważna również dla dotarcia do współczesnego człowieka.

Jeśli interesuje Cię moda (dawna lub współczesna), 
jeśli ubiór jakiejś postaci literackiej Cię intryguje,
jeśli masz interesujące przemyślenia dotyczące stroju i jego symboliki,
podziel się tym z nami! 

Zostań współtwórcą nowego działu "Prób" - "Przymierzalni"! Rubryka zaistnieje już od drugiego numeru "Nieregularnika". Przypominamy, że na nadesłanie tekstu o tematyce mitycznej czekamy do końca października.

poniedziałek, 1 lipca 2013

"Próby. Nieregularnik Filologiczny" - zbiór tekstów czas zacząć!



(s)próbuj MiTu!

Wszyscy żyjemy w micie: tworzymy go i przetwarzamy. Kreujemy i komentujemy. Każde słowo jest początkiem kolejnej opowieści. Nie pozwól, by Twoja wypowiedź zniknęła jak echo – uwiecznij ją!

 
Klub Humanistów otwiera sezon na pisanie!



Motywem przewodnim drugiego numeru nieregularnika filologicznego „Próby” jest MIT i wszystko, co z nim związane: opowieści, interpretacje, symbolika, fantazje, sny, wyobrażenia...
Jesteś mitotwórcą, czy teoretykiem?
Tworzysz, czy interpretujesz?
Każdy tekst jest elementem mitycznej układanki, a więc
dotknij mitu....

twórz mit,

napisz mi tu! :-)


Teksty prosimy przesyłać na adres Klubu Humanistów: kolohum@gmail.com



Prosimy o uwzględnienie następujących zasad:

 - tekst maksymalnie 20.000 znaków
- proponowane ilustracje w formacie jpg 300 dpi
- możliwa propozycja własnego zdjęcia
- krótki biogram 



Na nadsyłanie tekstów czekamy do dnia 30 października
 2013 roku.

niedziela, 23 czerwca 2013

Julian Tuwim w Białymstoku

W zeszłym tygodniu mieliśmy możliwość obcowania z twórczością znanego Skamandryty. Jego duch unosił się ponad nami i towarzyszył nam podczas I Konkursu Recytatorskiego im. Poetów Polskich w BTL-u (wyniki i kilka zdjęć poniżej) w dniu 17 czerwca, Konferencji Naukowej "Julian Tuwim. Tradycja - recepcja - perspektywy badawcze" w dniu 18 czerwca (poniżej link do relacji z tego wydarzenia) oraz podczas spotkania z córką poety Panią Ewą Tuwim-Woźnak w ramach Środy Literackiej w Książnicy Podlaskiej.

O tych dniach możecie przeczytać m. in. na stronie:
http://m.bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,106505,14124102,Roch_Pekinski_kpi_z_celebrytow__I_co_ma_z_tym_wspolnego.html

WYNIKI I KONKURSU RECYTATORSKIEGO IM. POETÓW POLSKICH POŚWIĘCONEGO TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA


Ewa Gorlewska i Piotr Białomyzy poprowadzili słowną rozgrywkę

W rywalizacji wzięło udział 22 uczniów szkół średnich oraz pięcioro studentów.

Jury w składzie:
prof. Ewa Nawrocka – UG,  przewodnicząca
dr Wiesław Stec - IFP UwB
Ryszard Doliński - aktor BTL
Anna Kropiewnicka - studentka IFP, Klub Humanistów
Małgorzata Wojtowicz  - studentka IFP, Klub Humanistów
postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

- w kategorii studenci:

1.       Paulinie Przastek (UwB, Wydział Pedagogiki i Psychologii) za wiersz Archanioł
2.       Ivonie Ročinskiej (UwB, Kulturoznawstwo)za wiersz Fryzjerzy
3.       Paulinie Justynie Ćwiek (UwB, Edukacja dla Bezpieczeństwa) za wiersz Żydzi

 - w kategorii uczniowie szkół średnich:

1.       Kindze Lewandowskiej  (X LO)za wiersz Krzyk
2.       Wojciechowi Krygierowi (I LO) za wiersz Rozważania w cukierence
3.       Katarzynie Puziuk (I LO) za wiersz Spóźniony słowik

 - wyróżnienia natomiast następującym osobom:
a* Anecie Ciwoniuk (I LO) za wiersz Venus
b*Kacprowi Czeremczukowi (I LO) za wiersz Colloquium niedzielne na ulicy
c*Aleksandrze Stalończyk (X LO) za wiersz O panu Tralalińskim



Tuż przed konkursem... Ostatnie przygotowania Jury.... Pan Doliński zgłębia listę osób wraz z tytułami wierszy, które za chwilę wybrzmią na scenie,

na widowni  Białostockiego Teatru Lalek zebrali się recytatorzy oraz osoby ich wspierające,

Pan dr Krzysztof Korotkich wita Gości...

 i zaczynamy recytację :)







A po wszystkich występach, tuż przed ogłoszeniem wyników, niespodzianka! Przewodnicząca Jury - Pani Prof. Ewa Nawrocka w autorskim wykonaniu wiersza "Ewa" Juliana Tuwima

 Wszystkim uczestnikom, członkom Jury, Gościom oraz sponsorom serdecznie dziękujemy!

niedziela, 16 czerwca 2013

Trzy dni z Julianem Tuwimem...

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w kilku przygotowanych wspólnie z naszymi partnerami imprezach. 

Już w poniedziałek 17 czerwca na małej scenie Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się I edycja Konkursu Recytatorskiego im. Poetów Polskich. Ponad 30 uczestników stanie do rywalizacji, przypominając nam przepiękne utwory Juliana Tuwima. Konkurs już od 10.00! Zapraszamy!

We wtorek natomiast na naszym Wydziale odbędzie się Konferencja Naukowa Julian Tuwim. Tradycja - recepcja - perspektywy badawcze. Honorowy patronat objęła córka poety - Pani Ewa Tuwim-Woźniak, z którą odbędzie się spotkanie we środę w Książnicy Podlaskiej (o godz. 17.00). 

Ponadto we wtorek pojawią się na naszej uczelni dwie wystawy. W ramach Galerii na schodach będzie można podziwiać zdjęcia pana Tomasza Modelskiego, a na balkonie prace laureatów i uczestników konkursu plastycznego Kolory Tuwima. Naprawdę warto!

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!

czwartek, 30 maja 2013

Spotkanie z Panią Profesor Marią Kalinowską

29.05.2013 w sali 47 o godz. 11.30 odbyło się spotkanie ze znakomitym teatrologiem, edytorem, historykiem literatury i pedagogiem - Panią Profesor Marią Kalinowską.

Pani Profesor zdradziła nam tajemnice pracy nad rękopisem "Agezyleusza" Juliusza Słowackiego - dramatu z okresu mistycznego oraz odnalezionego w Moskwie, zawierającego tekst poematu dygresyjnego rękopisu "Podróży z Ziemi Świętej do Neapolu".

Wystąpienie okraszone zostało prezentacją zdjęć wymienionych wyżej rękopisów. Uczestnicy spotkania mieli więc możliwość obcowanie z autentycznymi tekstami Słowackiego, a co za tym idzie mogli też dostrzec, że nie wszystko jest takie proste i wyraziste, zwłaszcza przy pracy edytorów. Jak zauważył obecny na spotkaniu dr Korotkich przy takich tekstach "nawet Kleiner mógł się pomylić". Była to zachęta do krytycznego czytania tekstów nawet takich wybitnych twórców jak Słowacki w wydaniach tak znakomitych edytorów, jakim był, przykładowo wspomniany powyżej, Juliusz Kleiner.

Na zakończenie spotkania wyrażono nadzieję na ponowną wizytę Pani Prof. Kalinowskiej w następnym roku, po wydaniu kolejnej książki, nad którą pracuje zespół naukowy, którego nasz Gość jest koordynatorem. Czekamy więc teraz z niecierpliwością na nową edycję i przyjazd Pani Profesor.